Apetyt na seks – jak zadbać o dobry poziom libido?

Jak zadbać o dobry poziom libido?

Seks to nie tylko rozkoszne chwile uniesienia. Oprócz dostarczania przyjemności (nie tylko pod postacią orgazmu), seks ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Uprawiany regularnie działa jak kosmetyk, suplement, a nawet lek.

Satysfakcjonujący seks wpływa pozytywnie na nastrój, rozluźnia, redukuje stres i ułatwia zasypianie. Wzmacnia również odporność oraz ułatwia utrzymanie zdrowej sylwetki i kondycji. Każda aktywność seksualna (w tym masturbacja) obniża ciśnienie krwi, co może mieć przełożenie na lepszy wygląd cery i włosów.

Kobiety w trakcie seksu trenują mięśnie dna miednicy, co jest szczególnie przydatne w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Dodatkowo, im lepiej wytrenowane mięśnie dna miednicy, tym bardziej satysfakcjonujący może być seks, ponieważ łatwiej jest osiągnąć orgazm. 


Gdy nie masz ochoty na seks

Niskie libido lub jego całkowity brak jest częstym problemem u kobiet. Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Przyczyn niskiego libido może być wiele, a ich podłoże może być fizyczne, kulturowe, emocjonalne, medyczne lub psychologiczne:

  • Zaburzenia hormonalne, w tym zaburzenia miesiączkowania
  • Choroby (zarówno przeziębienie, jak i choroby przewlekłe takie jak cukrzyca)
  • Leki (np. antydepresanty lub źle dobrane tabletki antykoncepcyjne)
  • Nieprawidłowa dieta (dieta uboga w energię, składniki odżywcze, wszelkie niedobory witamin i minerałów)
  • Nieprawidłowa masa ciała (zbyt niska lub zbyt wysoka)
  • Nieodpowiednia aktywność fizyczna (nadmierna aktywność lub jej całkowity brak)
  • Używki
  • Stres oraz zmęczenie
  • Problemy emocjonalne, np. problemy w związku


Twój styl życia a libido

Jak możesz się domyślić, brak ochoty na seks wynika często z połączenia różnych aspektów Twojego życia. Podniecenie seksualne to stan zarówno emocjonalny, jak i fizjologiczny. Trudno jest mieć ochotę na zbliżenie, gdy od miesięcy zostajesz w pracy po godzinach kończąc ważny projekt, nie wysypiasz się i nie masz czasu na skomponowanie odżywczych posiłków, a jedyne rozmowy, które prowadzisz ze swoim partnerem_ką to decyzja, kto wyniesie dziś śmieci. 

Na pewno słyszałaś o tym, że gra wstępna nie zaczyna się wieczorem w sypialni. Podobnie jest z dbaniem o wysokie libido – nie ogranicza się to do zakupu suplementu diety. Aby móc cieszyć się seksem, postaraj się zadbać holistycznie o swój dobrostan.


Dieta

Odżywianie ma ogromny wpływ na to, czy będziesz w nastroju na seks. I nie mówię tu o afrodyzjakach. Oczywiście kolacja z ostrygami może zaostrzyć apetyt na seks, ale żaden afrodyzjak nie sprawi, że zamiast rzucić się wieczorem na łóżko zmęczona i zrezygnowana, rzucisz się na swojego partnera. 

Dieta “na seks” to odpowiednie odżywienie organizmu. Jeśli nie spożywasz odpowiedniej liczby kilokalorii, stosujesz restrykcje żywieniowe i unikasz różnych produktów w swojej diecie, apetyt na seks może maleć. 


Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie, a dobra kondycja przydaje się również w łóżku. Warto dbać o regularną aktywność, ale nie musisz wcale spędzać kilku godzin dziennie na siłowni! Spacery również są dobrą formą aktywności, a dodatkowo okazją do przewietrzenia się i zrelaksowania. Nadmierna aktywność fizyczna przekłada się na mniejszą ochotę na seks, dlatego jeśli czujesz, że treningi wymknęły Ci się spod kontroli - zwolnij.

 

Sen

Sen to jeden z podstawowych filarów zdrowia. Sen wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i odwrotnie – gdy zaniedbujesz odżywianie albo Twoje życie przepełnione jest stresem, wysłanie się może stać się problemem. 


Stres

Kortyzol to hormon stresu, którego wysoki poziom może obniżać libido. Codzienny stres w pracy, problemy w relacji z partnerem_ką, niewyspanie oraz stresowanie organizmu dietami i zabójczymi treningami nie zachęcają do zabawy w sypialni. Zwolnienie, znalezienie skutecznej metody relaksacji i dopuszczanie sobie i swojemu ciału przyczyni się do zwiększenia libido.


Samoakceptacja 

Jeśli na samą myśl o rozebraniu się do naga przed partnerem_ką, przechodzą Cię ciarki (i nie mówię o tych przyjemnych ciarkach), popracuj nad samoakceptacją i pewnością siebie. Znajdź swoje ulubione części ciała, praw sobie przed lustrem komplementy, powtarzaj sobie, że jesteś fajna. 

Bo jesteś :) 


Fantazje

Znajomość własnego ciała i jego potrzeb pozwoli Ci bardziej cieszyć się seksem. Poznaj swoje ciało i nie unikaj masturbacji, nawet w związku. Gdy wiesz, czego chcesz i potrzebujesz, łatwiej będzie Ci komunikować swoje potrzeby partnerowi_ce.


Najlepszy afrodyzjak, którego nie znajdziesz w lodówce

Jaki jest więc przepis na wysokie libido? Jak widzisz, nie znajdziesz potrzebnych składników w lodówce i na sklepowej półce. Łącząc opisane przeze mnie elementy składowe, które wpływają pozytywnie na libido, wniosek nasuwa się sam: apetyt na seks rośnie, gdy dbasz o swój ogólny dobrostan fizyczny i psychiczny. Im bardziej dbasz o siebie, tym częściej będziesz chciała zaglądać do przysłowiowej sypialni.


Autorka:
Natalia Mialik - pisze o zaburzeniach miesiączkowania i odżywiania. Pomaga kobietom odzyskać okres i akceptować siebie. Tłumaczka książki „Nie mam okresu. Co teraz?” oraz autorka kursoksiążki o metodzie “all in”.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz