„I’m in my red moon cycle”. Jak księżyc wpływa na Twoją miesiączkę?

„I’m in my red moon cycle”. Jak księżyc wpływa na Twoją miesiączkę? 


Czy to przypadek, że cykl menstruacyjny i cykl księżycowy trwają po 28 dni? Niekoniecznie.

,,I’m in my red moon cycle” podczas pełni, ,,I'm in my white moon” w czasie nowiu – takie zdania usłyszymy od wielu kobiet w kręgach zajmujących się duchowością i energią kobiecą, które chcą przekazać, że mają okres. Czy to nie znacznie bardziej urokliwy dobór słów niż nasza klasyczna polska ,,miesiączka”?

To nie koniec powiązań okresu z książcem. Wyraz ,,menstruation” pochodzi od łacińskiego słowa ,,mene” oznaczającego księżyc. To bardzo ciekawe, że Księżyc nazywany także ,,Luna” uznawany jest za energię kobiecą, kiedy Słońce w starożytnych wierzeniach to energia męska – ten mistyczny MOON niesie do nas piękną żeńską energię.

 

Fakty i mity

Jaki to ma związek naszym cyklem menstruacyjnym? Poznaj fakty i mity wokół tajemniczego wpływu księżyca na nasze kobiece życie w tych trudnych dniach… 

Mówi się, że kobiety z pierwotnych plemion miały zsynchronizowane cykle menstruacyjne i spędzały ten szczególny czas we własnym gronie, wspólnie radząc sobie z bólem i wszelkimi emocjonalnymi dolegliwościami. Możliwe, że wiele lat temu, kiedy ludzie żyli podporządkowani do rytmu natury – wschodów i zachodów słońca, faz księżyca i pór roku – ludzkie organizmy też były idealnie z tą naturą zsynchronizowane. Może stąd wzięło się przekonanie, że podczas nowiu trudniej zajść w ciążę, a w czasie pełni wydarza się więcej porodów…. 

 

Jednak tak było dawno, dawno temu. Czy w czasach zaawansowanej cywilizacji ten tajemniczy rogal na niebie ma jakikolwiek wpływ na nasze macice i ich kaprysy? Współczesne badania przeczą, jakoby cykl menstruacyjny współczesnej kobiety był związany z cyklem księżycowym. Jeżeli zrobimy szybką ankietę wśród koleżanek, dowiemy się, że każda ma okres od sasa do lasa i nie ma to wiele wspólnego z tym, co akurat widnieje na niebie. Nasze cykle często bywają rozregulowane przez stres, złą dietę czy brak snu. I tu natura, która pewnie chciałaby podać ciepły okład ze swojej niezawodnej cykliczności, przegrywa z pędem i stylem współczesnego życia. 

 

Jednak jedno jest pewne – fazy księżyca mają OGROMNY wpływ na nasz stan emocjonalny oraz fizyczny i nie są to ani zabobony, ani naiwne wierzenia w leśne wróżki. Od starożytności było jasne, że Księżyc wpływa nawet na tak potężne siły jak przypływy czy odpływy oceanów – więc jakim cudem miałby nie wpływać na wodę w naszym maleńkim ludzkim ciele, które składa się z niej w 60-70 procentach? Chociaż sama logika podpowiada, że to musi być ze sobą powiązane, mamy też dowody badaczy. 

 

Co mówią na to badania?

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że w poszczególnych fazach księżyca może zmieniać się stężenie naszej krwi – co prowadziło przykładowo do odnalezienia zależności między fazami księżyca, a zgłaszaną ilością kolek nerkowych. Zbadano także zwiększoną aktywność pasożytów w okresie pełni, co może wpływać na objawy ich oddziaływania w ciele człowieka. Co ciekawe, zespół naukowy ze Szwajcarii odkrył, że fazy księżyca mają wyraźny wpływ na poziom serotoniny (hormonu szczęścia) oraz melatoniny (hormonu snu). Okazuje się, że w trakcie pełni możemy z tego względu odczuwać znaczne pogorszenie stanu emocjonalnego, a także snu, co siłą rzeczy wpływa na jakość naszego funkcjonowania. 

 

I teraz wyobraźmy sobie, że okres wypada nam właśnie w pełnię lub nów, kiedy wahania w organizmie są szczególnie odczuwalne. Czyli do całej burzy hormonów zafundowanej nam przez układ rozrodczy dochodzi jeszcze spadek nastroju spowodowany obniżeniem serotoniny i niespokojne noce przez malejącą melatoninę.

 

Tak na czuja – myślicie teraz, że księżyc może mieć wpływ na nasze samopoczucie podczas okresu? ;-)

 

Podczas nowiu możemy być mniej wydajne i nieco wycofane, a nasze myśli spowolnione, jednak pomimo pozornych wad symbolicznie jest to także nowy początek. Możemy wykorzystać ten czas na planowanie nowego przedsięwzięcia, snucie wizji czy wyznaczanie intencji na kolejny miesiąc. Z kolei w czasie pełni możemy odczuwać rozdrażnienie czy nerwowość, ale jest to także czas naładowany intensywną energią. Idealny na pożegnania, przebaczenia i podsumowania. 

 

Poznaj w 100% naturalne, wegańskie suplementy od Rai!  

 

Bądź swoją najlepszą przyjaciółką..

Niezależnie od tego, czy na niebie świeci aktualnie wąski rogalik albo wielkie freesbee, w tych szczególnych dniach bądź dla siebie przede wszystkim CZUŁA i DELIKATNA.

Bądź dla siebie NAJLEPSZĄ PRZYJACIÓŁKĄ, a nie katem, który wpycha w siebie kolejne leki przeciwbólowe, bo trzeba pracować jakby nic się nie działo. Dzieje się – Twoje ciało potrzebuje w tym czasie spokoju, wypoczynku i delikatności. Szczególnie wtedy daj sobie przestrzeń na ciepły koc, kubek pysznej herbaty i spokojny czas z książką. Nie pędź, nie gnaj, nie obciążaj się – bądź dla siebie wsparciem, najwierniejszą cheerleaderką. A jeżeli dodatkowo okres przywita Cię w pełnię, masz dodatkowy argument aby być dla siebie jeszcze czulszą i wyrozumialszą. Możesz dać wtedy jeszcze więcej przestrzeni swoim domagającym się uwagi emocjom – być może to idealny czas, aby je zauważyć i puścić wolno? 

 

Lubię zdanie, że „wszystko jest dla nas, nigdy przeciwko nam”. Dlatego przy następnej miasiączce zastanów się, czy potrzebujesz się zatrzymać, powiedzieć pędzącemu światu NIE, a sobie TAK. Niech Księżyc będzie w tym wszystkim kobiecym towarzyszem, który przypomina, że czasem warto się zatrzymać, przytulić mocno i powiedzieć sobie: „Możesz poleżeć Kochana, to jest Twój czas”.


Autorka:
Barbara Pasek
Autorka książek rozwojowych, w tym bestsellera ,,odzyskaj błysk w oku”.
Life Coach w nurcie serca, praktyk integracji w oddechu.
Dziennikarka związana z grupą discovery.Bibliografia

  1. “Do Menstrual and Lunar Cycles Synchronize? What Scientists Say.” Medical News Today, MediLexicon International, https://www.medicalnewstoday.com/articles/menstrual-cycles-and-lunar-cycles-is-there-a-link.
  2. Helfrich-Förster, C., et al. “Women Temporarily Synchronize Their Menstrual Cycles with the Luminance and Gravimetric Cycles of the Moon.” Science Advances, vol. 7, no. 5, 2021, https://doi.org/10.1126/sciadv.abe1358.
  3. Jones, Asher. “Menstrual Cycles Intermittently Sync with Moon Cycles: Study.” The Scientist Magazine®, https://www.the-scientist.com/news-opinion/menstrual-cycles-intermittently-sync-with-moon-cycles-study-68429.
  4. “Moon Cycles Exert an Influence on Menstruation and Sleep Patterns.” American Association for the Advancement of Science, 28 Jan. 2021, https://www.aaas.org/news/moon-cycles-exert-influence-menstruation-and-sleep-patterns.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz