Ochota na seks po porodzie – nie wierz w popularne mity

Ochota na seks po porodzie – nie wierz w popularne mity

Ciąża i poród to niezwykle piękny, choć równocześnie trudny czas. Wraz z przyjściem na świat nowego członka rodziny w życiu jego rodziców zmienia się bardzo wiele. Najmocniej odczuwa to kobieta, która w czasie ciąży nosi dziecko pod sercem, często zmagając się z różnymi dolegliwościami, a po porodzie poświęca maluchowi wiele czasu. Cechą wspólną młodych rodziców jest zazwyczaj zmęczenie, które sprawia, że chwilowo zmniejsza się ich ochota na seks. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się też wiele szkodliwych mitów, które narosły przez lata i dotyczą współżycia po porodzie. Dziś obalimy większość z nich i podpowiemy, co zrobić, żeby nie odsuwać życia intymnego na bliżej nieokreślone „później”.

 

Mitologia życia seksualnego

Skąd wzięła się większość mitów dotyczących seksu? Nasze mamy i babcie nie miały szerokiego dostępu do internetu i książek poruszających tematykę seksualności, dlatego większość informacji czerpały od starszych od siebie kobiet z rodziny, zaufanych sąsiadek i znajomych. A że seksualność często była tematem tabu, to takie rozmowy odbywały się niezwykle rzadko. Trudno było porównać opinie i doświadczenia, dlatego kobiety wierzyły doświadczeniu pokoleń i ściśle przestrzegały otrzymanych wskazówek. Dziś sprawa wygląda inaczej – mamy szeroki dostęp do najnowszej wiedzy medycznej, dzięki czemu możemy łatwo zweryfikować informacje przekazywane przez lata. Warto to zrobić, aby niepotrzebnie nie utrwalać błędnych przekonań.

Jednym z popularnych mitów, który dotyczy okresu ciąży, jest konieczność zaprzestania aktywności seksualnej na 9 miesięcy, ponieważ miałaby ona grozić utratą dziecka. Dziś wiemy już doskonale, że jeśli przyszła mama czuje się dobrze, a lekarz nie zaleci wstrzemięźliwości, to uprawianie seksu w ciąży jest w pełni bezpieczne i pomaga zachować bliskość pomiędzy partnerami. Kiedy jednak rozpocząć aktywność seksualną, gdy dziecko pojawi się już na świecie? I czy rodzaj porodu ma wpływ na czas połogu? Warto pamiętać, że w przypadku każdej kobiety poród przebiega inaczej i różny może być też czas powrotu to sprawności seksualnej. Przyjmuje się, że bezpieczny seks możliwy jest po zakończeniu połogu, który zazwyczaj trwa 6 tygodni. Zdarza się jednak, że panie potrzebują nieco więcej czasu na wygojenie ran. Dodatkowo wiele z nas w pierwszych tygodniach lub miesiącach po narodzinach dziecka jest chronicznie przemęczonych, dlatego to normalne, jeśli chwilowo wykazujemy mniejsze zainteresowanie seksem. Często zwyczajnie brakuje nam czasu, by o nim choćby pomyśleć.

 

Czy seks po porodzie musi być inny?

Jedną z kluczowych kwestii jest fakt, że w czasie trwania związku zmienia się także życie intymne pary. Dotyczy to szczególnie długich relacji – partnerzy się zmieniają i trudno oczekiwać, że ta niezwykle ważna sfera życia pozostanie na takim samym poziomie. To jednak bardzo dobra wiadomość – w miarę rozwoju relacji partnerzy coraz lepiej się poznają, mogą więc pełniej odpowiadać na wzajemne potrzeby, a także przestają bać się eksperymentów. Jak w tym świetle prezentuje się życie intymne po porodzie? Wiele par obawia się, że pochwa kobiety pozostanie rozciągnięta i „luźna”, przez co satysfakcja ze współżycia drastycznie zmaleje. Nie jest to jednak prawdą – ściany pochwy stopniowo obkurczają się, aby po około 3 tygodniach powrócić do stanu sprzed porodu. Dlatego bardzo ważny jest czas, w którym ciało kobiety będzie powoli wracać do normy. Warto zadbać też o to, aby młoda mama ćwiczyła tzw. mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Na powrót właściwego napięcia mięśniowego wpływ będzie mieć ilość porodów, ale także genetyka oraz dziecko, a dokładniej jego wielkość i waga.

A co z przyjemnością? Nie musisz się obawiać – seks po ciąży wciąż jest fantastyczny i satysfakcjonujący dla obu stron, choć na początku życie intymne wymaga od partnerów więcej czasu i cierpliwości. Wiele kobiet odwleka powrót do współżycia z obawy przed bólem albo ze względu na brak akceptacji własnego ciała. Każda z nas jest tylko człowiekiem, a zmiany są naturalną koleją rzeczy. Zamiast unikać zbliżeń, warto porozmawiać z partnerem o swoich odczuciach. Szczera rozmowa to najlepsze remedium na obawy, które są całkiem naturalne. A jedną z ich przyczyn jest również huśtawka hormonalna, którą funduje nam organizm po porodzie. Pamiętaj o tym, że ważnym elementem związku jest szacunek dla drugiej strony. I choć Wasze zbliżenia po porodzie mogą być początkowo bolesne (powodem będzie m.in. słabsze nawilżenie pochwy), to wspólnie na pewno uda Wam się zatroszczyć o relację i udane życie seksualne. Jeśli macie obawy – warto skonsultować się z ginekologiem i w ten sposób zadbać o komfort psychiczny obu stron.

 

Czy rodzaj porodu ma wpływ na zainteresowanie seksem?

Zarówno poród, jak i poprzedzające go miesiące szczególnej troski o dziecko są dla kobiety ogromnym wyzwaniem. Niezależnie od rodzaju porodu, którego doświadczyłaś – cesarskiego cięcia czy porodu siłami natury – Twoja ochota na seks z pewnością powróci. Jeśli obawiasz się, że poród rodzinny może spowodować u Twojego partnera mniejsze zainteresowanie późniejszym współżyciem, najlepiej porozmawiaj z nim na ten temat. Wielu mężczyzn chce uczestniczyć w cudzie narodzin, aby wspierać matkę dziecka. Często wspólne przeżycie tych niesamowitych chwil wpływa na zacieśnienie wzajemnych więzi i lepsze zrozumienie potrzeb drugiej osoby. Pamiętaj, że Twój partner już teraz doskonale zna Twoje ciało i nic, co jest częścią człowieczeństwa, nie powinno go zaskoczyć.

Poród to kilka godzin, które jednak zmieniają wiele w codziennym życiu. Pamiętaj, że to normalne, jeśli czujesz się zmęczona, osłabiona albo zmagasz się z bólem. Porozmawiaj o tym szczerze z partnerem, szczególnie jeśli zarzuca Ci, że interesujesz się wyłącznie dzieckiem. Podpowiedz mu, w jaki sposób może Cię odciążyć przy dziecku i domowych zajęciach. Zwróć uwagę, że związek to praca dwóch stron, a jego wsparcie i zrozumienie są dla Ciebie bardzo ważne. Nie zapomnijcie również o wspólnym spędzaniu czasu – może zamiast oglądania kolejnego maratonu seriali zorganizujecie sobie domową randkę? Seks jest jednym z elementów związku i do zbliżenia po porodzie warto się przygotować. Potraktujcie go jako kolejny „pierwszy raz” – zadbajcie o odpowiedni czas i nastrój, nie spieszcie się i wsłuchajcie w swoje potrzeby.

 

Jak zatroszczyć się o kobiece libido?

Martwisz się tym, że nie czujesz już takiego popędu seksualnego jak wcześniej? Myślisz, że ciąża i poród odebrały Ci część kobiecości? Nic bardziej mylnego! A może Twoje ciało potrzebuje więcej witalności i energii? Postaw na naturę i przekonaj się, jak łatwo odzyskać chęć na zbliżenia. Hot n' Heavy to produkt, który stworzyłyśmy z myślą o kobietach i ich potrzebach. Dzięki połączeniu 7 naturalnych składników suplement jest w pełni bezpieczny i może Ci pomóc w odzyskaniu ochoty na seks, również po porodzie. Hot n' Heavy działa kompleksowo, dzięki czemu zatroszczy się nie tylko o Wasze życie intymne, ale także o wzmocnienie i odporność Twojego organizmu.

Zawarte w nim składniki to prawdziwa bomba energii. Buzdyganek naziemny reguluje pracę układu krążenia, wspiera nie tylko pożądanie, ale i sprawność seksualną. Znana już w medycynie peruwiańskiej Maca pozytywnie wpływa na funkcje seksualne i wzmacnia organizm. Ashwaganda zwiększa wydolność organizmu i pomaga zredukować napięcie oraz niepokój, a witamina B6 redukuje uczucie znużenia i pomaga utrzymać równowagę hormonalną. Korzeń żeń-szenia wspiera naturalną witalność i libido, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną oraz pomaga utrzymać sprawność seksualną. Witamina B3, czyli niacyna, poprawia nastrój i krążenie krwi (również w narządach płciowych), korzystnie wpływa też na stan skóry i błon śluzowych. Przepływ krwi do okolicy narządów płciowych poprawia L-arganina, która pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne.  

Tych kilka niepozornych składników zamkniętych w kapsułce Hot n' Heavy będzie idealnym wsparciem na czas powrotu do życia seksualnego po porodzie i nie tylko.Komentarze (0)

Zostaw komentarz