Suplementy to nie magia – dodaj do nich zdrowe nawyki

Suplementy to nie magia – dodaj do nich zdrowe nawyki

Jako ludzie kochamy proste rozwiązania. Często chciałybyśmy, aby efekty naszych działań były widoczne od razu, a najlepiej – zostały pochwalone przez innych. Niestety, w rzeczywistości często musimy poczekać na wyniki konsekwentnych działań, a nawet dołączyć do nich inne zadania. Podobnie jest w przypadku suplementów diety, które mogą wspomóc nasz organizm, jednak nie są „lekiem na całe zło”. Niezwykle ważne jest holistyczne podejście do zdrowia – dopiero ono przynosi prawdziwe efekty. Zażywanie suplementów diety, nawet o najlepszym składzie, nie jest magicznym zaklęciem i nie zapewni nam zdrowia, szczęścia i długiego życia z najbliższymi. Powinnyśmy łączyć wysokiej jakości suplementy ze zdrowymi nawykami – między innymi z dietą, ćwiczeniami, rozwojem osobistym i miłością do samej siebie.

 

Ułóż codzienną rutynę

Nieprzypadkowo każda doba ma 24 godziny. Dzięki temu dokładnie znamy czas, który możemy zagospodarować i przeznaczyć na codzienne aktywności. A ustalenie stałych ram czasowych, np. pobudki i pory kładzenia się spać, pozwoli nam lepiej zarządzać sobą i zadbać o spokojny, zapewniający odpoczynek sen. Wstawaj rano o stałej porze. Najczęściej określamy ją na podstawie godzin pracy czy odwożenia dzieci do szkoły lub przedszkola, jednak zastanów się, czy nie warto wstać trochę wcześniej. Dzięki temu znajdziesz czas na przygotowanie się do wymagającego dnia albo realizację pasji. Jeśli masz wolny zawód, nieregularne godziny pracy lub własną działalność, też powinnaś ustalić ze sobą stałą godzinę pobudki, która pozwoli Ci lepiej zarządzać czasem.

 

Regularnie kładź się spać. Zdrowy, zapewniający regenerację sen powinien trwać około 8 godzin (choć to sprawa indywidualna – Twój organizm na pewno pomoże Ci określić zapotrzebowanie na sen). Oblicz, o której powinnaś kłaść się spać, aby do pobudki pozostało 8 godzin. Pamiętaj też o tym, aby do snu odpowiednio się przygotować – odłóż telefon i komputer, poczytaj książkę albo pomedytuj. Jeśli masz problemy z zaśnięciem – kładź się nieco wcześniej, żebyś miała czas na wyciszenie. Możesz też zażyć dwie godziny wcześniej melatoninę, która jest hormonem snu i pomaga naturalnie regulować rytm dobowy organizmu.

 

Każdego dnia zatroszcz się o dawkę ruchu. Nie musi to być wymagający trening – spacer na świeżym powietrzu będzie idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj o tym, że zamiast windy możesz wybrać schody, a jeśli dojeżdżasz do pracy autobusem – wysiąść przystanek wcześniej, aby się przespacerować. Przebywanie na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne, pozwala bowiem dotlenić organizm, „złapać” trochę naturalnej witaminy D oraz choć na chwilę oderwać myśli od problemów i zmartwień codzienności. To jeden z nawyków, które warto wpajać dzieciom, dlatego w drodze powrotnej z przedszkola zabierz je do parku, a w wolne dni – do lasu lub pobliskiego rezerwatu przyrody.

 

suplementy na endometriozę

Pssst ! Teraz z kodem "FUNDACJA20" kupisz nasze produkty 20% taniej, a 10% przychodu z każdego zamówienia przekażemy fundacji Jeszcze.

 

Zatroszcz się o dietę

Wielu z nas dieta kojarzy się negatywnie, jako rezygnowanie z czegoś, co naprawdę lubimy. Jednak dobrze zbilansowana dieta powinna łączyć różne produkty, które będziemy spożywać w proporcjach dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Zdarza się, że złe nawyki żywieniowe wynosimy z domu i przez lata próbujemy z nimi walczyć. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy dietetyka, który przeprowadzi nas przez zmiany w zakresie odżywiania. Warto pamiętać także o tym, by ostatni posiłek zjadać ok. 3 godzin przed snem (jeśli kładziesz się o 22.00, będzie to godz. 19.00).

 

Internet i szeroka dostępność informacji daje nam ogromną przewagę nad naszymi babciami i mamami – na wyciągnięcie ręki mamy zdrowe, proste i szybkie w przygotowaniu przepisy, dzięki którym troska o zdrową dietę jest niezwykle łatwa. Nie musimy zdobywać i wystawać w kolejkach książek kucharskich ani wycinać przepisów z gazet. Warto korzystać z ogromnej skarbnicy, inspirować się i tworzyć własne propozycje dań. Pisząc o diecie nie sposób pominąć codziennego picia wody oraz kawy i herbaty. Pamiętaj o tym, że dwie ostatnie warto pić ciepłe, nawet jeśli masz małe dzieci. Dlaczego? Zazwyczaj herbatę i kawę zaparzamy, gdy poczujemy potrzebę zaspokojenia pragnienia. Odwlekanie ich wypicia sprawia, że nie dbamy o właściwe nawodnienie organizmu.

 

Zadbaj o rozwój

Pamiętaj o tym, by stale się uczyć i rozwijać. Nie oznacza to, że codziennie musisz zdobywać nową wiedzę i – podobnie jak w czasach szkolnych – uczyć się kilku słówek z angielskiego albo poznawać zasady działania arkuszy kalkulacyjnych. Znajdź interesującą Cię dziedzinę i naucz się czegoś ciekawego. Zawsze chciałaś robić piękne kompozycyjnie zdjęcia? W internecie znajdziesz ciekawe kursy. Od dziecka marzyłaś, by nauczyć się gry na gitarze? Wszystko przed Tobą! Stymuluj swój umysł i bądź kreatywna – znajdź nową albo wróć do młodzieńczej pasji. Kochałaś tańczyć? Z pewnością znajdziesz ciekawe zajęcia dla dorosłych. A może napiszesz własną książkę, nauczysz się robić kartki okolicznościowe albo bukiety? Granicą jest tylko Twoja wyobraźnia.

 

Przestań wyłącznie marzyć – zajmij się spełnianiem marzeń. Podejmuj małe kroki, poznawaj możliwości i odważ się na ich realizację. Chciałabyś podróżować? Świat stoi przed Tobą otworem. Wybierz wymarzony kierunek, znajdź tanie bilety i nocleg w rozsądnej cenie (uważaj jednak na zbyt duże okazje, które mogą okazać się oszustwem), a potem poproś szefa o urlop. Możesz też postawić na podróż pociągiem, autobusem albo… wynająć kampera. A może zaplanujecie wspólny urlop z przyjaciółmi? Spędzanie czasu z bliskimi to sprawa, której nie powinnyśmy zaniedbywać – nawet szybka kawa z przyjaciółkami doda Ci mnóstwo energii i satysfakcji z życia.

 

Od czasu do czasu bądź offline. Przestań śledzić nowinki na portalach społecznościowych, a najlepiej znacznie ogranicz spędzany na ich skrolowaniu czas. Nie oglądaj wiadomości kilka razy dziennie i nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie. A jeśli trafisz na szczególnie przyciągające uwagę tytuły artykułów – sprawdź, do jakiego portalu Cię kierują. Dzięki ostrożności możesz uniknąć kłopotliwego wirusa. Sięgnij też po książki lub audiobooki. Mogą to być zarówno klasyki literatury, jak i pozycje współczesne. A może z radością przypomnisz sobie ukochaną książkę z dzieciństwa, np. czytając ją do snu dzieciom? Albo wybierzesz się do teatru lub na koncert ulubionego artysty?

 

Życie jest piękne

I chociaż na to piękno składa się również wiele wyzwań, to z większością z nich jesteś w stanie wspaniale sobie poradzić. Zacznij od zrezygnowania z używek – szkodliwe są nie tylko „tradycyjne” papierosy, ale także ich elektroniczna wersja. Ogranicz spożywanie alkoholu i wysoko przetworzonych pokarmów. Pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych – morfologii, cytologii, mammografii, a także przeglądach stomatologicznych. Umów wizytę u lekarza, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy. Nie czekaj, aż będzie za późno. A jeśli miałaś w rodzinie przypadki chorób genetycznych albo nowotworów – przebadaj się profilaktycznie. Nic nie stracisz, a możesz naprawdę wiele zyskać.

 

Pokochaj siebie. Nam, jako kobietom, często przychodzi to z dużym trudem. Kochamy i akceptujemy swoich bliskich – dzieci, partnera, przyjaciół, a dla nas samych jesteśmy niezwykle wymagające. Doceń swoją wartość i umiejętności. Nie spychaj Twoich potrzeb na dalszy plan, nie czekaj, aż dzieci dorosną i wyprowadzą się z domu. Zacznij dbać o Twoje potrzeby i relacje z bliskimi już dzisiaj, nie musisz odkładać ich na emeryturę ani  urlop.

 

Bądź wdzięczna. Za siebie, swoje talenty i umiejętności. Za Twoich bliskich, pracę i ładną pogodę. Za wszystko, co Cię spotyka, nawet jeśli jest trudne. Nie chcemy przekonać Cię do bierności i przyjmowania wszystkich problemów „na klatę”. Walcz z nimi i zapobiegaj im na ile się da, jednocześnie pamiętając, że wszystko co Cię spotyka, może też ukształtować Cię jako lepszego człowieka. Jesteś w stanie poradzić sobie z wieloma problemami, ale też z każdego z nich możesz wyciągnąć naukę. Stajesz się silną kobietą dzięki wszystkiemu, co Cię spotyka, a doświadczenia sprawiają, że możesz przekazać swoją siłę innym. A jeśli potrzebujesz – poproś o pomoc innych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz